Volejte
Otevřeno

T.Č. Vím, kde bydlím – od 6.5.2024

Charakteristika:

Seznamování se s funkcí rodiny, právy, povinnostmi, zájmy a povoláním členů rodiny. Vytváření povědomí o místě, kde žiji (město, ulice, přírodní a sociální prostředí  města, okolí školy, okolí bydliště), vytváření pozitivního vztahu a postojů k místu, kde žiji, seznamování se se zajímavostmi obce, tradicemi, zvyky slavnostmi. Zapojování se do aktivit ve třídě, škole, v obci, do zlepšování a ochrany okolního prostředí. Vytváření a uplatňování základů společenského chování, aktivní podílení se na změnách v podpoře zdraví lidí i přírody (péče o rostliny, zvířata, přírody, prostředí třídy, školy, obce). Posilování pozitivních vztahů a postojů k lidem, nejbližšímu sociálnímu prostředí, přírodě, k obci, státu.

Kompetence (to co by mělo dítě znát, vědět, mít zvládnuté na konci předškolního věku):

• Rozlišuje dobro a zlo a dovede obě etické kategorie vidět ve vztahu ke zdraví.
  • Dovede sdělovat události a příhody, které se mu staly.
  • Má vytvořené základní návyky společenského chování.
  • Uvědomuje si, že každý má nějaká práva a povinnosti.

Dílčí cíle (to čemu se dítě učí, k čemu jsou vedeny, co plní, co si osvojují při činnostech v průběhu dne):

• Přijmout společenské normy osobní hygieny.
  • Samostatně se chovat při stolování, kulturně stolovat.
  • Samostatně uspokojovat tělesné potřeby podle individuálně pociťované potřeby (míry) společensky přijatelnou formou.
  • Všímat si věcí, lidí a dějů kolem sebe, sdělovat, čeho si všimlo.
  • Vytvářet bohatství představ.
  • Vědět, že sdělení pocitů mu pomáhá.
  • Cítit uspokojení z vlastního řečového projevu.
  • Hodnotit své chování.
  • Umět se představit.
  • Dodržovat základní společenské normy komunikace.
  • Znát pravidla chování v různém prostředí.
  • Znát pravidla zdvořilého chování.
  • Akceptovat kompetentní autoritu.
  • Vědět, co jednotliví členové rodiny pro ostatní v rodině dělají, co umí udělat samo.
  • Vědět, že mateřská škola je společenství, ve kterém platí dohodnutá pravidla.
  • Respektovat dohodnutá pravidla chování v mateřské škole.
  • Respektovat pravidla soužití.
  • Vnímat krásu kulturního dědictví.
  • Vnímat krásu jako jeden z projevů zdraví přírody.
  • Vědět, že každá lidská aktivita přináší důsledky a má přímý vztah k jeho zdraví a zdraví ostatních.

Konkrétní plán činností je vyvěšen v šatnách jednotlivých tříd.

Na Rybníčku 1700, 666 01 Tišnov

• Pondělí - pátek : 6.15 - 16.45